Witamy!

W akademii mistrzów biznesu "Masters" pomagamy tym, którzy potrzebują wiedzy oraz ustawicznego podnoszenia kwalifikacji.

Styczeń 2020 Sierpień 2019 Styczeń 2019 Sierpień 2018 Kwiecień 2018 Styczeń 2018 Październik 2017 Wrzesień 2017 Sierpień 2017 Lipiec 2017 Czerwiec 2017 Grudzień 2016 Listopad 2016 Sierpień 2016 Lipiec 2016

Metoda Montessori a edukacja przedszkolna

2016-08-31 | Magdalena W

frazy kluczowe: szkolenia, edukacja, kształcenie, przedszkole

Metoda Montessori, została opracowana przez dr Marię Montessori. Była ona testowana w różnych kulturach na całym świecie. W centrum zainteresowania tej metody jest dziecko, które uważa się za żądne wiedzy i zdolne do uczenia się, ale aby mogło się rozwijać wszystkich aspektach bardzo ważne jest przygotowanie środowiska, w którym ma się to odbywać.

Program Montessori zakłada, że edukacja przedszkolna powinna powinna uwzględniać rozwój całego dziecka- w aspekcie fizycznym, społecznym i emocjonalnym oraz poznawczym. Najważniejszy jest etap wczesny - czyli edukacja przedszkolna (np. tutaj - http://maliodkrywcy.legnica.pl/).

Zdaniem Montessori każde dziecko jest inne i dlatego powinniśmy traktować jego rozwój w sposób zindywidualizowany. Metoda Montessori, to doskonałe wsparcie dla rozwoju dziecka, ponieważ zakłada ona, że że każde dziecko ma naturalną potrzebę uczenia się, więc powinniśmy to wykorzystać, odrzucając wszelki przymus. Wykorzystując spontaniczne działania dziecka, ponieważ jego umysł chłonie jak gąbka, w fazie początkowej nie analizuje czy coś jest dobre czy złe.
Uważała, że należy wykorzystać edukacja przedszkolna jest najlepszym etapem uczenia się dziecka, ponieważ już nigdy później nie będzie się uczyło w sposób tak wolny, spontaniczny, lekko i intensywnie.

Zdaniem Montessori najlepszy jest moment polaryzacji uwagi dziecka, to chwila, kiedy zatapia się ono bez reszty, wykonując jakieś zajęcie. Program zakłada, że powinniśmy wykorzystywać naturalny ruch dziecka, ponieważ wtedy doskonali wiele umiejętności. Wsparcie dla rozwoju powinna być rutyna - wszystko powinno mieć swoje miejsce i przeznaczenie.

Powinniśmy zwracać uwagę na szczegóły, ponieważ każe małe dziecko uwielbia bawić się przedmiotami, które są zawierają małe kolorowe, fascynujące części.
Edukacja przedszkolna według Montessori zakłada, że dziecko jest wolne, że pracuje swobodnie, wtedy, gdy ma na to ochotę, bez presji nauczyciela, ale w taki sposób, by nie przeszkadzać innym. Dziecko może też powtarzać czynność tak długo, jak długo ma na to ochotę.

Przedszkole Montessori to miejsce, gdzie edukacja dobywa się z głębokim poszanowaniem osobowości i indywidualności dziecka.

'

Zdjęcia naszego reportera
szkolenia
edukacja
kształcenie
przedszkole

Warto zobaczyć:


Opinie internautów

Twoja opinia na ten temat jest dla nas bardzo ważna. Podziel się ze mną swoją opinią w tym temacie.

Twój pseudonim:

Twoja opinia: